Aktualności Produkty Panel logowania Rejestracja
home » artykuły » Wypożyczalnie e-booków już w Polsce
28.07.2014 r.

Wypożyczalnie e-booków już w Polsce

Książki w wydaniu elektronicznym, tak zwane e-booki, są sprzedawane i wypożyczane tak samo jak tradycyjne wydania książek w formie papierowej. Różnica polega wyłącznie na tym, że e-booki są zapisane w postaci plików i mają formę elektroniczną.

Korzystnym sposobem nieodpłatnego dostępu do elektronicznych publikacji są e-wypożyczalnie w bibliotekach. Biblioteki cyfrowe to kolekcje darmowych, cyfrowych książek z bibliotek naukowych i instytucjonalnych z całego kraju, które mają wspólną bazę danych. Oprócz tego zasobu, który jest skierowany do szerokiego kręgu odbiorców, funkcjonuje wiele specjalistycznych e-wypożyczalni. Zlokalizowane one są najczęściej w bibliotekach uniwersyteckich. Takie e-biblioteki posiadają najnowsze książki i periodyki, przeważnie o charakterze naukowym.

Książki, lektury, e-booki: znajdź bibliotekę w swojej okolicy. Szukaj

W lutym 2012 roku w Warszawie, rozpoczęła swoją działalność e-wypożyczalnia w Bibliotece Publicznej na Ursynowie. Była to jedna z pierwszych w Polsce cyfrowych wypożyczalni. System wypożyczania cyfrowego posiadał licencję, która została zakupiona w World Ebook Library, jednej z największych na świecie baz z tekstami elektronicznymi.

Innym przykładem cyfrowej biblioteki do serwis ibuk.pl, który należy do Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Można w nim znaleźć e-booki naukowe i podręczniki akademickie, pochodzące z tego właśnie wydawnictwa a także z kilkunastu innych wydawnictw. Ibuk jest oferowany zarówno bibliotekom, jak i odbiorcom indywidualnym. W e-wydaniach dostępne są zbiory naukowe oraz beletrystyka. Elektroniczną książkę może czytać wiele osób naraz, bo wyświetla się ona w przeglądarce internetowej. Dla bibliotekarzy i czytelników, dzięki e-wypożyczalni znika problem zbyt długiego przetrzymywania książki, bo zamknięcie przeglądarki oznacza jej oddanie. Z zasobów elektronicznych może korzystać każdy, nawet czytelnicy z innych krajów. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, karta biblioteczna i zalogowanie się do specjalnego systemu.

Książki z elektronicznej wypożyczalni można w dowolnym czasie ściągnąć na domowy komputer, czytnik e-booków lub telefon. Ich treści dostępne są w popularnych formatach plików pdf czy mp3. E-booki mają wiele zalet, a ich przewaga nad tradycyjnymi książkami w wersji papierowej polega przede wszystkim na łatwym i szybkim dostępie do nich, oraz nieograniczonym czasie korzystania z ich treści.