home » artykuły » We Wrocławiu powstanie wypożyczalnia aut elektrycznych
29.07.2014 r.

We Wrocławiu powstanie wypożyczalnia aut elektrycznych

Ekologiczne rozwiązania nie są obce stolicy Dolnego Śląska. W 2011 roku zamontowano w kilku dzielnicach miasta system ładowania pojazdów elektrycznych, który ma zostać wzbogacony o kolejnych dziesięć stacji. W „zieloną” stronę podąża również transport miejski – po Wrocławiu jeździ hybrydowy autobus, napędzany prądem i ropą.

Czy miastu uda się zrealizować kolejny krok w stronę użytkowania przyjaznego środowisku transportu? Co do mechanizmu funkcjonowania wrocławskiej wypożyczalni, rozmowy jeszcze trwają. Urząd Miasta na początku tego roku zaprosił firmy do dialogu technicznego, przeprowadzanego jeszcze przed rozpoczęciem przetargu. Zgłosiło się do niego aż 18 przedsiębiorstw, proponujących materiały i plan budżetu. Dyskusje toczą się na temat możliwych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych oraz ekonomicznych. Wiadomo, iż w skład wypożyczalni ma wchodzić sieć stacji wypożyczeń, flota pojazdów oraz specjalnie wyznaczone w przestrzeni miejskiej miejsca postojowe. Ile będzie kosztować wypożyczenie elektrycznego samochodu, a także jakie modele miasto zaoferuje mieszkańcom? Na tego typu szczegóły jeszcze za wcześnie.

Samochody elektryczne: sprawdź dostępne pojazdy na wynajem. Szukaj

- Wzorem najbardziej rozwiniętych miast europejskich chcielibyśmy mieć we Wrocławiu sieć wypożyczalni małych samochodów elektrycznych – mówił na początku roku podczas spotkania z dziennikarzami prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Wypożyczalnie przyjaznych środowisku pojazdów działają już w Londynie, Paryżu, Wiedniu czy Berlinie. Klienci mogą odebrać samochody przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a zamawiają je przez Internet lub telefon.

Według internetowej sondy przeprowadzonej przez „Gazetę Wyborczą”, jedna czwarta odbiorców jest zdania, iż obecnie miasto ma pilniejsze wydatki niż tworzenie wypożyczalni elektrycznych samochodów. Z drugiej strony 21% odpowiadających twierdzi, iż zorganizowanie tego typu usługi to świetny pomysł. 18% to środowisko w miarę neutralne, podsumowujące pomysł zdaniem: Zawsze lepiej mieć wybór, niż go nie mieć. Reszta uważa, że to opcja dobra dla… bogatych ekologów.