Aktualności Produkty Panel logowania Rejestracja
home » artykuły » Niezbędna przenośna toaleta
14.08.2014 r.

Niezbędna przenośna toaleta

Przenośne toalety to wyposażenie, które najczęściej można spotkać w miejscach, gdzie odbywają się imprezy masowe, a także na wszelkiego rodzaju dużych i małych budowach. Są wszędzie tam, gdzie na co dzień nie ma sanitariatów, a gdzie w danym momencie przewiduje się przebywanie określonej ilości osób, które winny mieć nieograniczony dostęp do toalet.

Na placu budowy

Często widzimy na wszelkiego rodzaju placach budowlanych charakterystyczne, kolorowe „budki” z tworzywa sztucznego. Jest to uwarunkowane odpowiednimi przepisami, które zapewniają pracownikom budowlanym korzystanie z sanitariatów. Inspektorat Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy informuje o obowiązku leżącym po stronie zleceniodawcy: „Podmiot, który zlecił przeprowadzenie prac budowlanych (z wyłączeniem zleceniodawców prywatnych, tj. osób, które mieszkają w pomieszczeniach objętych pracami budowlanymi), jest zobowiązany zapewnić, aby zatrudnieni przez niego wykonawcy udostępniali odpowiednią infrastrukturę sanitarno-socjalną pracownikom budowlanym. (…) Można korzystać z przenośnych toalet chemicznych tylko w przypadku, gdy zastosowanie innego rozwiązania nie jest możliwe. (…) Toalety przenośne mają ograniczoną pojemność i wymagają opróżniania. Liczba przenośnych toalet zależy od ilości korzystających z nich osób oraz częstotliwości opróżniania. Norma BS6465-1:2006 zaleca stosowanie 1 toalety na 7 osób przy założeniu opróżniania toalet raz w tygodniu.”

Toalety przenośne na wynajem. Szukaj

Imprezy masowe

Trudno dziś wyobrazić już sobie wszelkiego rodzaju imprezy masowe bez wkomponowanych w pejzaż przenośnych toalet. I tu również stanowi o tym prawo. Ustawa o Bezpieczeństwie Imprez Masowych mówi: „Obowiązkiem organizatora jest zapewnienie zaplecza higieniczno-sanitarnego”. Tak więc użytkownicy kąpielisk czy też kampingów, uczestnicy biegów ulicznych i innych zawodów sportowych, kiermaszów, wystaw, pikników czy też koncertów w plenerze, mogą być spokojni, jeśli chodzi o dostęp do sanitariatów.

Toaletowa historia

Przenośne toalety trafiły do Europy z Ameryki w 1973 roku, dzięki niejakiemu Fredowi Edwardsowi. Kierując się potrzebą zapewnienia higieny i intymności ludziom, a także potrzebą ochrony środowiska w miejscach przeprowadzania masowych imprez bez dostępu do infrastruktury sanitarnej, założył w Niemczech pierwszą w Europie firmę, wynajmującą i serwisującą przenośne toalety.

Toalety dziś

Współczesne toalety wykonane są z wysokiej jakości trwałych tworzyw, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne i uderzenia, nie ulegają też działaniu szkodliwych substancji chemicznych. Są lekkie, sztywne, stabilne i szczelne, zaopatrzone w dyskretnie umiejscowione wentylacyjne otwory, posiadają drzwi z możliwością zamykania od wewnątrz oraz zamkiem ze wskaźnikiem wolne lub zajęte.

Co istotne, w ofercie toalet znajdują się także te przygotowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Posiadają one bezprogową podłogę antypoślizgową, stabilne uchwyty do trzymania, automat zamykający drzwi oraz przestronne wnętrze mieszczące nie tylko osobę na wózku, ale i osobę towarzyszącą.

Toalety do wynajęcia

Organizatorzy imprez masowych oraz inwestorzy prowadzący budowy bez problemu mogą wynająć dowolną ilość toalet na dowolną ilość dni. W Polsce funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w wynajmowaniu oraz serwisowaniu toalet, czyli opróżnianiu zbiornika na nieczystości, jego odkażaniu i myciu, zalewaniu pojemników świeżym płynem ekologicznym, uzupełnianiu środków czystości i toaletowego papieru oraz dokonywaniu niezbędnych napraw. Firmy te oczywiście zajmują się także transportem toalet, rozładunkiem i montażem w docelowym miejscu, zapewniają także szkolenie personelu, który w czasie imprez obsługuje sprzątanie sanitariatów. Niektóre z firm oferują dodatkowe usługi, takie jak podłączenie prądu oraz instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Ceny za wynajem toalet są zróżnicowane, uzależnione między innymi od regionu, od okresu wynajmu czy też ilości zamówionych serwisów. Dlatego wypożyczalnie zazwyczaj zapraszają do osobistego kontaktu, w czasie którego ustala się konkretne warunki wynajmu, łącznie z ceną. W internecie znajduje się szeroka oferta firm zajmujących się tego rodzaju usługami, spośród których można wymienić najpopularniejsze, takie jak: toalety.pl, toitoi.pl, e-wc.pl, toaletyprzenosne.pl, wcchatka.com.pl czy clip per.pl.