Aktualności Produkty Panel logowania Rejestracja
home » artykuły » Czy warto cyklinować stary parkiet?
19.08.2014 r.

Czy warto cyklinować stary parkiet?

Zanim podejmiemy decyzję o cyklinowaniu, należy dokonać rzetelnej oceny stanu parkietu oraz stwierdzić jak intensywne ślady użytkowania nosi.

Jeżeli na parkiecie widzimy zwykłe oznaki używania – przetarcia w bardziej eksponowanych miejscach, ślady po napojach oraz innego typu zabrudzenia – prawdopodobnie wystarczy jednorazowe cyklinowanie. Jeżeli jednak parkiet jest bardziej zniszczony, warto wykonać dwu- lub nawet trzykrotne cyklinowanie, które umożliwi dotarcie do powierzchni, na której nie widać śladów poprzedniego użytkowania.

Budujesz lub remontujesz? Sprawdź dostępne maszyny na wynajem. Szukaj

Do cyklinowania wykorzystuje się specjalną maszynę, popularnie nazywaną „cykliniarką”. Osoby, które mają względne pojęcie na temat szlifowania podłogi, mogą wynająć urządzenie w wypożyczalni sprzętu budowlanego już za ok. 50 zł na dobę. Warto przy tym dodać, że firmy cykliniarskie liczą sobie średnio 30 zł za wyszlifowanie jednego metra kwadratowego podłogi. Chyba nie musimy przekonywać, co się bardziej opłaca!

Jeżeli jednak nie mieliśmy wcześniej do czynienia z cykliniarką, a mimo wszystko chcemy spróbować swoich sił, warto skorzystać z oferty wypożyczalni, które oprócz wynajmu sprzętu gwarantują praktyczne przygotowanie do prac z urządzeniem. Za mniej niż 200 złotych możemy doprowadzić swoją podłogę do perfekcji.

Cyklinowanie a może wymiana?

Cyklinować możemy parkiety oraz wszelkiego rodzaju podłogi drewniane, o ile ich poszczególne elementy nie są obluzowane. Wypożyczalnie sprzętu budowlanego oferują nowoczesne cykliniarki taśmowe, bębnowe, polerki oraz szlifierki kątowe. Korzystając z nowoczesnych maszyn, wyposażonych w system odsysania, możemy mieć pewność, że do powietrza nie przedostaną się żadne pyły, a prace przebiegną sprawnie i bez zakłóceń.

Cyklinowanie sprawdzi się niemal w każdej sytuacji – wymiana parkietu może być zatem traktowana jako ostateczność.