home » artykuły » Nękanie w Internecie – czy powinniśmy się bać poza światem wirtualnym
06.01.2017 r.

Nękanie w Internecie – czy powinniśmy się bać poza światem wirtualnym

Internet jest pełen hejterów, stalkerów i innych osób, które myślą, że w sieci są całkiem anonimowe. Często nie zdają sobie sprawy, że wcale tak nie jest. Jednak jeśli padamy ofiarą prześladowań w Internecie, to czy powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo także w realu?

Stalking jest w Polsce uznawany za przestępstwo i grozi za nie kara pozbawienia wolności do 3 lat. Niestety nie wszystkie ofiary prześladowań zdają sobie sprawę, że internetowe groźby mogą przekształcić się w realne zagrożenie. Nie powinniśmy bagatelizować pojawiającego się w sieci hejtu.

Jestem ofiarą nękania – co powinienem zrobić?

Jeśli ktoś Cię prześladuje, powinieneś zgromadzić dowody. Zachowuj wiadomości, maile, komentarze od sprawcy. Przestępstwo nękania ściga się na wniosek pokrzywdzonego – oznacza to, że powinieneś zgłosić sprawę policji lub prokuraturze. Ofiary nękania czasem próbują ukryć ten fakt przez bliskimi, ponieważ się wstydzą lub uważają to za błahostkę. To błąd! Jeśli ktoś prześladuje Cię w Internecie, powinieneś zawsze zareagować.

Zagrożenie w Internecie czy w realu?

Internetowi prześladowcy czasem wybierają swoje ofiary zupełnie ich nie znając – wtedy zwykle chodzi im o zabawę kosztem nękanej osoby. Może się jednak zdarzyć, że Twoim prześladowcą będzie osoba, która doskonale Cię zna, być może mieszka w tym samym mieście, zna Twoją rodzinę... Zastanów się, czy masz jakichś wrogów? Ktoś Ci zazdrości, chce zniszczyć karierę? W takiej sytuacji sprawa robi się bardzo poważna i może być niebezpieczna.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i rodziny nie tylko w Internecie. Media wiele razy informowały o przypadkach napaści, które były poprzedzone atakami internetowymi. Jeśli Ty lub Twoi bliscy często podróżujecie samotnie lub po zmroku, koniecznie zajmij się kwestią obrony własnej.

Jak się bronić w niebezpiecznej sytuacji?

Na początek możesz zaopatrzyć się w gaz pieprzowy. Jest tani i łatwo dostępny – nie wymaga zezwoleń. Różne rodzaje gazów dokładnie porównuje portal http://skuteczna-samoobrona.pl/. Skuteczną samoobronę może zapewnić także pałka teleskopowa. Na rynku są dostępne różne pałki teleskopowe, różniące się od siebie np. długością po złożeniu i rozłożeniu. Pierwsza cecha jest ważna dla wygodnego noszenia pałki przy sobie, np. w kieszonce, druga - dla utrzymania dystansu między sobą a napastnikiem. Pałka teleskopowa może być jednak trudniejsza w opanowaniu niż gazy pieprzowe, ponieważ trzeba wiedzieć, jak się nią zamachnąć, aby zanadto nie uprzedzić napastnika o tym, gdzie chcemy go trafić - i aby nie dać mu szansy na odebranie pałki.

Warto przemyśleć sprawę kursu samoobrony. Takie lekcje przynoszą wiele korzyści: poprawiają kondycję, uczą, jak zachować zimną krew w niebezpiecznej sytuacji oraz jak wykorzystać do obrony możliwości własnego ciała. Na kursie samoobrony można także dowiedzieć się, jak posługiwać się narzędziami do samoobrony, takimi jak paralizator czy pałka teleskopowa.

Jakie kary grożą za stalking?

Nękanie przez Internet jest przestępstwem. Sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 3 lat. Jeśli pokrzywdzony w efekcie stalkingu targnie się na własne życie, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Jeśli stalker zostanie skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, sąd może dodatkowo nałożyć na sprawcę obowiązki, takie jak:

  • informowanie sądu lub kuratora o przebiegu próby,

  • powstrzymanie się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, a także niekontaktowanie się z pokrzywdzonymi osobami,

  • poddanie się leczeniu (np. odwykowemu – jeśli zachodzi taka potrzeba),

  • poddanie się dozorowi policyjnemu.